Prieskum: Slováci plánujú v novom roku viac šetriť a viac investovať

Prieskum Ipsos Ozios

Bratislava, 10.1.2024 – Dve tretiny obyvateľov Slovenska plánujú v novom roku 2024 zmeniť svoje finančné a investičné správanie. Dôvodom je najmä vysoká inflácia v roku 2023. Polovica Slovákovchce v novom roku viac sporiť, 46 % chce viac šetriť na výdavkoch, avšak zároveň 27 % oslovených hovorí, že plánuje viac investovať. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos na reprezentatívnej vzorke 525 respondentovpre brokera Ozios.

Slováci začali šetriť už vlani, v tomto roku chcú sekať výdavky ešte viac

Vysoká inflácia (v tomto parametri bolo Slovensko v roku 2023 vôbec najhoršie v eurozóne*),  viedla miernu väčšinu Slovákov (52 %) k zmene finančného správania už v priebehu roka 2023. 44 % obyvateľov si vlani hľadalo úspory a 8 % začalo viac investovať. Naopak, 48 % respondentov vlani nezmenilo svoje finančné hospodárenie. 22 % Slovákov ako dôvod uviedlo, že nemá dostatok voľných prostriedkov pre investovanie, 18 % neuviedlo špecifický dôvod a len 7 % respondentov argumentovalotým, že sa už zabezpečili proti inflácii.

V roku 2024 sa chystá zmeniť svoje finančné správanie takmer 67 % obyvateľov Slovenska. Naopak, 33,1 % neplánuje na svojom prístupe k financiám nič meniť. Z ľudí, ktorí chcú inak pristupovať k financiám, chce 46,2 % ešte viac šetriť na výdavkoch. To znamená, že počet ľudí odhodlaných šetriť sa voči minulému roku ešte mierne zvyšuje. Väčšina oslovených (50,1 %) chce zmeniť svoj prístup k financiám tým, že začne viac sporiť.

Zmena správania Slovákov v reakcii na infláciu bude pôsobiť proti ekonomickému rastu, a to nielen z dôvodu zníženia spotreby. Polovica obyvateľov má v úmysle viac šetriť, takže prostriedky budú ležať na účtoch, a nie zvyšovať výdavky na spotrebu alebo investície,“ komentoval výsledky prieskumu Adam Austera, analytik spoločnosti Ozios.

Pozitívna správa: Investovať sa chystá viac Slovákov

Celkovo 27,1 % z celej skupiny ľudí, ktorí plánujú v tomto roku zmeniť svoje finančné správanie, chce pritom viac investovať.Z hľadiska investícií sa viac ako pätina plánuje najviac zamerať na podielové fondy (21,5 %), 17,9 % na akcie a dlhopisy, nehnuteľnosti (14 %), zlato a iné drahé kovy (13 %). Vyše 8 percent obyvateľov Slovenska chce investovať v roku 2024 do kryptomien. „Podľa dostupných dát investuje na finančných trhoch približne 15 % obyvateľov Slovenska. Výsledky prieskumu naznačujú, že tento počet by mohol v tomto roku narásť. To je bezpochyby pozitívna správa, keďže investovanie na finančných trhoch je dnes jediný spôsob, ako zhodnotiť svoje úspory,“dodáva Adam Austera.

Informácie o prieskume

Reprezentatívny prieskum realizovala prieskumná agentúra Ipsos formou Instant Research na vzorke 525 respondentov. Išlo o prieskum, ktorý jejednou z aktivít v rámci širšieho vzdelávacieho Programu investičnej gramotnosti Ozios.Prieskum sa uskutočnil v týždni 18.-21.12.2023

Respondenti odpovedali na štyri otázky k investičnému správaniu, jeho zmene do roku 2024 a opatreniam pri sporení / investovaní. Kým celková vzorka respondentov pre tieto 4 otázky bola reprezentatívna, výsledky pre jednotlivé vekové skupiny, pohlavie, kraje či regióne sú pre nízky počet iba indikatívne (t.j. nie sú reprezentatívne).

Podrobnéčísla z prieskumu (tabuľky a grafy) nájdete v prílohe: Prieskum Ipsos Ozios

*Slovensko malo počas celého roka 2023 najvyššiu priemernú mieru inflácie v eurozóne. Situácia sa nezlepšila ani koncom roka, keď podľa Eurostatu dosiahla medziročná inflácia v novembri 6,9 %, zatiaľ čo priemer eurozóny klesol na 2,4 %.

O brokerovi Ozios

Ozios je spoločnosť zameraná na poskytovanie komplexných investičných služieb. Ozios taktiež podporuje investičnú gramotnosť a poskytuje širokej verejnosti vzdelávacie programy. V roku 2022 spojil sily s Junior Achievement Slovensko, aby v rámci vzdelávacieho programu reagoval na rýchly vývoj technológií, ktoré menia svet financií a investícií. Ozios doplnil vzdelávacie programy JAS v oblasti finančnej gramotnosti svojimi praktickými poznatkami z dynamického sveta investícií a obchodovania na kapitálových a finančných trhoch.

Ozios je registrovaná obchodná značka APME FX TRADING EUROPE LTD, čo je cyperská investičná firma (CIF) kontrolovaná a regulovaná Cyperskou komisiou pre burzy a cenné papiere (CySEC) s CIF licenciou číslo 335/17 a registrovanou adresou Spyrou Kyprianou 25, Floor 1/Office 103, 3070 , Limassol, Cyprus.

Upozornenie na riziká: CFD sú zložité nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu. 73.03% účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako fungujú CFD, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥